joi, 10 octombrie 2013

Aplicaţie practică CIUREA-HLINCEA 19 octombrie 2013



În atenţia studenţilor de la grupele:GR11, GR12, GR13, GT11, GT12, GT18, GM11, GM12, PT11, HM21, GTF11

SÂMBĂTĂ 19 octombrie 2013, între orele 8-12 grupele
GM11, GM12, PT11, HM21, GTF11
 Punctul de întâlnire pentru grupele programate in intervalul orar 8-12 va fi la gara Ciurea. 

SÂMBĂTĂ 19 octombrie 2013, între orele 12-16
GR11, GR12, GR13, GT11, GT12, GT18
Punctul de întâlnire pentru grupele programate in intervalul orar 12-16 va fi la Dedeman pe str. Manta Rosie. 

Se vor face în teren seminarul
la disciplina Hidrologie-Oceanografie;
cursul şi seminarul la Probleme speciale de amenajare a zonelor cu risc hidrologic
  

Echiparea să fie corespunzătoare ieşirilor în teren (bocanci, rucsac, caiet notiţe, creioane şi pixuri care scriu la frig; pioleţi, clăpari, rachete pentru zăpadă, raclete, lopeţici, lanterna, haina de ploaie, beţe de tracking, briceag, conserve, franzele, apa, ciocolată, stare morală...bună)
Să respectaţi regulile de circulaţie rutieră şi normele de protecţie a muncii pe toată perioada aplicaţiei practice. Traseul are o lungime de cca. 8 km.
 
 
 

joi, 16 februarie 2012

ORARUL SEMESTRULUI II ANUL UNIVERSITAR 2011-2012 DEPARTAMENTUL DE GEOGRAFIE

ORARUL SEMESTRULUI II ANUL UNIVERSITAR 2011-2012 DEPARTAMENTUL DE GEOGRAFIE

Orarul activitatilor didactice pentru semestrul II il gasiti la acest link https://sites.google.com/site/cristoan/orar-departament-de-geografie
Orarul este incomplet, mai trebuiesc introduse seminarii si cursuri, din acest motiv va rugam sa consultati in permanenta acest link pentru a vedea completarile care vor aparea.

miercuri, 8 februarie 2012

NOTELE FINALE PENTRU DISCIPLINA DE HIDROLOGIE SI OCEANOGRAFIE (FEBRUARIE 2012)

NOTELE FINALE PENTRU DISCIPLINA DE HIDROLOGIE SI OCEANOGRAFIE OBTINUTE IN SESIUNEA DIN IARNA AN UNIVERSITAR 2011-2012 LE GASITI IN LINK-UL DE AICI

duminică, 22 ianuarie 2012

NOTE SEMESTRUL I ANUL UNIVERSITAR 2011-2012

MAI JOS AVETI LINKUL PENTRU NOTELE DE LA SEMINARII /COLOCVII / LUCRARI PRACTICE PENTRU URMATOARELE DISCIPLINE:
- HIDROLOGIE-OCEANOGRAFIE - ANUL I (GT, PT, G, GM, GTFF) SAU LINK AICI
- GEOGRAFIA MARII NEGRE  - ANUL III (HM)
- BIOGEOGRAFIE - ANUL II (GM)
- BIOGEOGRAPHIE ET ECOTOURISME - ANUL II (GTFF) SAU LINK AICI
- INFORMATICA APLICATA - ANUL 1 (HM, GT) SAU LINK AICI
- INFORMATIQUE APPLIQUEE EN TOURISME - ANUL I (GTFF) SAU LINK AICI
- PROBLEME SPECIALE DE AMENAJARE A ZONELOR CU RISC HIDROLOGIC - ANUL II (HM) SAU LINK AICI
- AMENAJAREA RETELEI HIDROGRAFICE SI A ZONELOR LITORALE - ANUL III (PT)

duminică, 16 octombrie 2011

joi, 21 aprilie 2011

PLECARE IN PRACTICA STUDENTEASCA 2 - 8 MAI 2011

harta preluata de pe www.targuldecase.ro/harta-iasi.html


Plecarea in practica studenteasca (2 - 8 mai 2011) se va face din fata Corpului B al Universitatii "Al. I. Cuza" Iasi (punctul rosu de pe harta de mai sus - cladirea in care invatati) la ora 7 dimineata. Obligatoriu sa veniti cu jumatate de ora inainte - 6.30. Ne vedem luni pe 2 mai 2011.






MESAJ DE LA LIGA STUDENTILOR GEOGRAFIE SI GEOLOGI IASI

MESAJUL LIGII STUDENTESTI AL FACULTATII DE GEOGRAFIE SI GEOLOGIE IASI CARE SE REFERA LA PRACTICA STUDENTEASCA DIN PERIOADA 2 - 8 MAI 2011 ESTE URMATORUL:

Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie Iaşi Tel. 0746 18 19 46

Iasi, Bd. Carol I nr. 20A

http://lsgg-iasi.blogspot.com

www.geomember.uv.ro

lsgg_iasi@yahoo.com

Practica itinerantă, anul 2

Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie – Egea Iaşi, în colaborare cu Facultatea de Geografie şi Geologie, işi propune să organizeze un concurs de prezentări (SlideShow) ale practicii itinerante de primavară, desfăşurată în perioada 2 mai – 8 mai 2011.

Scopul proiectului este acela de a creşte gradul de implicare a studenţilor în aplicaţiile de teren şi de a spori caracterul ştiinţific al acestora. De asemenea, ne dorim ca studenţii să (re)conştientizeze importanţa practicilor itinerante, să promovăm manifestările ştiinţifice în cadrul L.S.G.G. şi să obţinem o mai bună colaborare cu profesorii facultăţii.

Pentru a realiza toate acestea, rugăm îndrumătorii de practică să ofere, la începutul aplicaţiei, lista cu itemii pe care studenţii să ii aibă în vedere în timpul deplasării, astfel încât să poată întocmi prezentările. De asemenea rugăm îndrumătorii de practică să delege câte un şef de echipă (coordonator) dintre studenţii fiecărei grupe de practică, cu care reprezentanţii L.S.G.G. să ia legătura. Concursul de slide-uri va avea loc la o dată comunicată ulterior, în cadrul unei şedinţe L.S.G.G. la care vor fi invitaţi toţi profesorii şi studenţii facultăţii, fiecare grupă de practică putând concura cu un singur montaj. Concursul va fi dotat cu premii.

Itemii pe care studenţii trebuie să îi ia în considerare sunt:

1. Descrierea traseului parcurs din punctul de vedere a: tipului si formelor de relief, particularităţilor climatice, vegetatiei, hidrografiei, elementelor inedite, spectaculoase etc.

2. Locuri deosebite vizitate: rezervaţii, mănăstiri, peşteri, saline, muzee, cât şi oraşele şi atracţiile turistice majore din fiecare.

3. Atmosfera generală a practicii – colaborarea cu profesorii, cât şi între studenţi.

4. O legendă a unui loc de pe traseu.

5. Condiţiile de transport, cazare, dificultatea traseului.

6. Intâmplări inedite şi lucruri deosebite învăţate.

7. Durata prezentarii: 10 min maxim

L.S.G.G. vă multumeşte pentru colaborare şi vă doreşte o practică frumoasă!

Preşedinte L.S.G.G.

duminică, 17 aprilie 2011

TRASEU PRACTICA STUDENTEASCA 2-8 MAI 2011

Practica studenteasca cu caracter itinerant care se va desfasura in perioada 2-8 mai 2011 si in care vor fi implicati studentii Facultatii de Geografie si Geologie specializarea Geografia Turismului (grupele 1226 si 1225), va avea urmatorul traseu

ziua 1 (2 mai 2011) - plecare din Iasi (de regula ora 7.oo din fata cladirii Facultatii de Geografie si Geologie) - Pascani - Targu Neamt - Poiana Largului - Borsec - Toplita - Deda - Reghin (cazare).

ziua 2 (3 mai 2011) Reghin - Targu Mures - Ludus - Turda - Campeni - Arieseni (cazare)

ziua 3 (4 mai 2011) Arieseni - Scarisoara - Cheile Ordancusei - Arieseni (cazare)

ziua 4 (5 mai 2011) Arieseni - Pestera Ursilor - Oradea - Arieseni (cazare)

ziua 5 (6 mai 2011) Arieseni - local - Arieseni (cazare)

ziua 6 (7 mai 2011) Arieseni - Alba Iulia - Sibiu - Fagaras - zona Brasovului (cazare)

ziua 7 (8 mai 2011) zona Brasovului - Onesti - Bacau - Iasi (cazare acasa)

Pentru ziua a 5a "local" se refera la posibilitatea de a face traseu in Muntii Bihorului, sau poate iesim putin catre zlatna - Alba Iulia, sau catre Avram Iancu, asta depinde de ce vreme va fi in acea zi.

Constituiti-va in grupe de lucru pentru cele primele 6 zile de practica studenteasca, a 7a zi va fi rezervata colocviului pe autocar (drumul de intoarcere spre casa). Sunteti 48 studenti in lista de practica ceea ce ar insemna 6 grupe de lucru a cate 8 studenti.

Traseul schitat este afisat mai jos pe Google Maps:


View PracticaStud2011 in a larger map

vineri, 15 aprilie 2011

PRACTICA STUDENTEASCA 2 - 7 MAI 2011

LUNI (18 aprilie 2011) STUDENTII DIN GRUPELE 1226 SI 1225 (cei care sunt trecuti in tabelul de mai jos) SA VINA (obligatoriu toti) LA ORA 9.45 (zece fara zece) LA FACULTATE PENTRU A MAI DISCUTA DESPRE PRACTICA STUDENTEASCA. TREBUIE SA DEFINITIVEZ TABELUL PENTRU STABILIREA LOCURILOR DE CAZARE. CINE LIPSESTE ESTE IN DEFAVOAREA SA. VA ROG SA FITI TOTI CEI DIN LISTA DE MAI JOS PREZENTI PENTRU A VA DA TOATE DETALIILE DESFASURARII PRACTICII STUDENTESTI.

Nr. Crt.

Nume / Prenume

Grupa

1

ANASTASIEI V. ANIŞOARA

1226

2

ATĂNĂSOAIE A.D. ADRIANA-VASILICA

1226

3

BĂDIN V. ELENA

1226

4

BELCHIM V. GEORGIANA

1226

5

BERENDEA C. ANDREEA

1226

6

BOCA N. FLORINA

1226

7

BOTESCU M. ALEXANDRA-FLORINA

1226

8

BURUIANĂ G. BYANKA

1226

9

CALPAC M. LARISA-IOANA

1226

10

CONSTANTINESCU P. ADINA-EUGENIA

1226

11

BĂDIN V. ELENA

1226

12

DARABAN GH. ANDREEA

1226

13

DULCE R. ROXANA

1226

14

FOTEA T. VICTORIA

1226

15

GHILENSCHI P. ANAMARIA

1226

16

GÎNGĂ C. IONUŢ-ALEXANDRU

1226

17

LOZNEANU N. CRISTINA-ANDREEA

1226

18

LUNGU I. OXANA

1226

19

MAGHERCĂ P. BOGDAN-MIHAI

1226

20

MIRĂUŢĂ I. SABINA

1226

21

MOLDOVAN G-F. DELIA-FLORINA

1226

22

MORARU G. GEORGIANA

1226

23

OLARU T. TRAIAN-TIBERIUS

1226

24

PATRAŞCU V. MARIA-MAGDA

1226

25

PĂDURARIU I. MONICA

1226

26

PĂDURARIU M. PAULA-ANDREEA

1226

27

POPA C. ANA-GEORGIANA

1226

28

POPA ŞT. ŞTEFANIA-SIMONA

1226

29

POPA V. ANDREEA-MIHAELA

1226

30

POPOVICI R. GEORGIANA

1226

31

SAMOILĂ G. CLAUDIA

1226

32

SANDU I. ALEXANDRA-AURA

1226

33

ŞOIMARU I. DOINA

1226

34

TATARIN S. ALEXANDR

1226

35

TESLĂRAŞU C. DIANA-MARIA

1226

36

TOADER V. OANA-ALEXANDRA

1226

37

TOMOZEI I. RAISA-IUSTINA

1226

38

VÂNĂ T. ALEXANDRA-GABRIELA

1226

39

ZAMĂ I.G. ELENA-PETRONELA

1226

40

ZAMFIROI ŞT.V. OANA-MARIA

1226

41

BĂLĂUCĂ M. RĂZVAN-MIHĂIŢĂ

1225

42

BLÎNDĂ M. ALEXANDRU

1225

43

BOLOHAN GH. LENUŢA

1225

44

BORTĂ D. BOGDAN

1225

45

CUCIUC V. IULIAN

1225

46

FILACHE P. VLAD-DUMITRU

1225

47

UNGUREANU N. GABRIELA

1225

48

URSU I. GEORGIANA-ELENA

1225